Svet podľa Šaška

• Vernisáž: 4. 9. 2017 o 16:30
  • Knižnica A. Bernoláka v Nových Zámkoch, Turecká 36

Interaktívna výstava mapujúca život a dielo ilustrátora Miroslava Šaška.

Pozvánka:

Výstava Svet Podľa Šaška plagát

Príhovor kurátorky výstavy (na stiahnutie v pdf):

Výstava „Svet podľa Šaška”

S potešením Vás vítam dnes poobede tu v spoločenskej sále Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch na slávnostnom otvorení veľmi zaujímavej putovnej interaktívnej výstavy venovanej životu a dielu českého ilustrátora Miroslava Šaška. Táto výstava, ktorá nesie názov „Svet podľa Šaška“ a potrvá do 19. októbra 2017, bola predtým nainštalovaná v Poprade, Starej Ľubovni, Košiciach, Piešťanoch a bola zrealizovaná s podporou Nadácie Miroslava Šaška /Miroslav Šašek Foundation/ a Českého centra v Bratislave.

Miroslav Šašek (18.11.1916 – 28.5.1980) sa narodil v Prahe - štvrti Žižkov. Bol emigrantom. Pracoval ako architekt, grafik, dokonca aj ako rozhlasový hlásateľ. Venoval sa tiež voľnej tvorbe, kolážam a najmä maľoval obrazy. V 50. rokoch namaľoval hlavne ulice miest, zátišia, ľudí a mačky. Neskôr na plátnach zobrazoval motívy z ciest i stvárňoval fantastické zvieratá. No predovšetkým ilustroval a písal knihy pre deti. Z nich najznámejší sú ilustrovaní sprievodcovia po mestách a štátoch, ktorých vyšlo až osemnásť v rokoch 1959 – 1974. Tieto knihy boli preložené do mnohých jazykov.

Výstava „Svet podľa Šaška“ pozostáva z ôsmich veľkých modulov, ktoré svojím obsahom na seba nadväzujú. Tieto moduly sú zostavené z hrubých kartónových komponentov rozličných veľkostí bez lepenia a sú doplnené písmom, návodom k doplneniu malých dielcov, vysvetlivkami a ilustráciami autora. Hoci sú moduly zhotovené z ľahko sa ohýbajúceho, lámajúceho materiálu, jedná sa o teplý a príjemný materiál pre deti i dospelých. S mnohými komponentami je možné pohybovať (otáčať), snímať ich a dopĺňať do veľkých častí. Výstava tak zapája deti aj dospelých do hravej tvorivej aktivity, má výchovno – vzdelávací charakter, zaoberá sa motívmi autorových sprievodcov po svetových metropolách. Vďaka knihám Miroslava Šaška, ktoré postupne vznikali od 50. rokov minulého storočia, sa dnes môžeme oboznámiť takmer s tromi desiatkami miest a krajín nachádzajúcich sa po celom svete. Šaškove ilustrácie sú veselé detské, sú expresívne s občasnými jemnými kontúrami a s dôrazom pre detaily, písmo. Prvý modul oboznámi diváka s výstavou a v stručnosti o ilustrátorovi M. Šašekovi. Hneď vedľa si vieme prelistovať, popozerať knihu vytvorenú z tenkého kartónu, z ktorej sa dozvieme o ilustrátorovi a jeho tvorbe. Ďalší modul obsahuje skutočný kufor a názvy miest a krajín, ktoré M. Šašek navštívil. Pri štvrtom module s pomenovaním „Architektúra“ si každý môže podľa vlastnej predstavy vytvoriť mesto s významnými architektonickými budovami z celého sveta a zároveň sa o nich dozviedieť. V poradí piaty modul má názov „Zem“ a tu je možné vidieť panorámy niektorých miest a tiež skúsiť správne ich umiestniť. Ostatné moduly s názvami „Jazyky“, „Ľudia“ a „Doprava“ zahŕňajú veľa otáčajúcich komponentov. Pri module „Jazyky“ s otáčajúcimi dielcami si vieme preveriť jazykové znalosti. S modulom „Doprava“ rozhýbeme svet s jednotlivými dopravnými prostriedkami.

Prajem Vám pekný umelecký zážitok a príjemnú zábavu!

- Kurátorka výstavy: Mgr. Erika Szőcsová, PhD.

Fotogaléria z podujatia: