Výstava Ivana Habaja "len tak..."

• 21. februára 2017 (sobota) o 16:30
    výstava potrvá do 28. marca 2017
    návštevné hodiny: Po 13:00 – 17:00, Ut – Pia 9:00 – 17:00
  • spoločenská sála Knižnice A. Bernoláka v Nových Zámkoch, Turecká 36

Nitriansky samosprávny kraj a Knižnica A. Bernoláka v Nových Zámkoch Vás pozývajú na vernisáž výstavy Ivana Habaja "len tak...".

Kurátor výstavy: Mgr. Erika Szőcsová, PhD.

Pozvánka:

Pozvánka Ivan Habaj

Príhovor kurátorky výstavy:

Výstava „len tak ...”
Srdečne Vás vítam na výstave prác pána Ivana Habaja zo Šurian, ktorej názov „len tak ...” je prostý, avšak vyjadrujúci spontánnosť v zobrazení malieb. Ivan Habaj, narodený 17. augusta 1972 v Šuranoch, aj býva so svojou rodinou v Šuranoch. Vzdelanie získal tiež v Šuranoch, kde navštevoval základnú školu na Ul. SNP a potom absolvoval aj Stredné odborné učilište strojárske. Jeho záľuba vo výtvarnom umení sa odzrkadlila v jeho účasti na súťažiach počas základnej školy. Výtvarný odbor na Základnej umeleckej škole v Šuranoch navštevoval jeden rok. Neskôr v rokoch 1995 a 1996 sa venoval výtvarnej tvorbe a potom v posledných rokoch tohto storočia. I. Habaj zdedil výtvarné vlohy od svojich rodičov, jeho otec je stolár a rezbár, matka sa zaoberá ručnými prácami. Taktiež jeho manželka okrem zamestnania sa venuje aj šitiu rozličných i dobových kostýmov, dcéra zasa vyrába náramky a ďalšie zaujímavé ozdoby. Pána Habaja zaujali taktiež stolárske práce a výroba pelechov pre domácich miláčikov. V rámci tejto výstavy máme možnosť tu v sále Knižnice Antona Bernoláka v Nových Zámkoch vidieť obrazy pána I. Habaja, ktoré namaľoval olejovými alebo akrylovými farbami na sololite (v r. 1996, v r. 2016 – 2017) či na plátne (v r. 1996). Jedná sa predovšetkým o krajinomaľby, ďalej obrazy so západom či východom slnka, alegorické maľby a zátišia. „Genius loci”, teda duch miesta, je citeľný v krajinomaľbách, ktoré realisticky zachytávajú rôzne miesta na Slovensku. Na väčšine týchto obrazov môžeme vidieť prírodu so stromami, kríkmi, kvetmi, s vodnými plochami a prípadnými kopcami či vrchmi. Na niektorých sa nachádzajú i architektonické prvky. Z roku 1996 pochádza obraz znázorňujúci krajinu s akvaduktom blízko Dobšinej. Nájdeme tu tiež obraz s Oravským hradom, obraz s historickými budovami námestia v Levoči aj malý obraz s Bojnickým zámkom. Nad klavírom je zavesený obraz pochádzajúci tiež z r. 1996, namaľovaný na plátne, s motívom zapadajúceho slnka v žlto-okrovo-červeno-čiernej farebnosti. Ostatné obrazy znázorňujúce západ slnka v rozličnom farebnom ladení sú z r. 2016 – 2017. Na paneloch umiestnené maľby na sololitoch s motívom západu či východu slnka sú doplnené florálnymi motívmi, motívom motýľa či prevažne znameniami horoskopu. Na ľavej stene sály sa nachádzajú najmä alegorické maľby so ženskou tvárou či s okrídlenou ženskou figúrou v okrovo-modro-fialovo-sivo-čiernej farebnosti. Z nich najväčšia maľba bola prevedená na plátne v r. 1996. Po pravej strane sály zasa môžeme zbadať tri zátišia s kyticami.

- Kurátorka výstavy: Mgr. Erika Szőcsová, PhD.

Príhovor na stiahnutie (pdf).

Galéria z vernisáže: