Noc s Andersenom 2011 (VI. ročník)

• Kedy 1. a 2. 4. 2011
  • Kde Knižnica Antona Bernoláka v Nových Zámkoch, Turecká 36

Dnes s Andersenom v noci budeme do rána v rozprávkovej moci

Kráľovstvo rozprávok sa dňa 1. 4. 2011 premieňa každoročne na rozprávkovú noc. Tento deň  patrí už tradične  oslave veľkého dánskeho spisovateľa H. CH. Andersena. Takže nielen v Nových Zámkoch, ale na celom Slovensku, ba aj v zahraničí oslavujú sviatok knihy  takmer všetky knižnice nocou ,,Nocou H. CH. Andersena“ Nebolo to inak i tento rok, lebo knižnica A. Bernoláka v Nových Zámkoch už šiesty rok organizuje pre žiakov ZŠ netradičnú, rozprávkami opradenú noc. Rozprávkové klbko odvíjalo počas celej noci svoje čarovné príbehy, a tak  sa odvíjal príbeh za príbehom.... Ale poďme pekne po poriadku. Víla Knihomila prijala svoje andersenčatá presne o 17. hod. Pani riaditeľka Marta Szilágyiová  slávnostne privítala a otvorila tajomstvá čarovnej noci. Pred Kráľa čitateľov – Patrika Kozára - predstúpilo 30 bytostí z rozprávkového sveta. Prišiel vodník, lesná víla, čarodejník, kráľovná noci, duch, škriatok, spiderman, princezné, čert a iné.  Kráľ sa postupne zoznamoval so všetkými , ktorí chceli dnešnú noc stráviť v ríši  rozprávok. A čarovanie sa mohlo začať...víla Knihomila so svojimi rozprávkovými kamarátmi privolávali jedného hosťa za druhým. Prvým hosťom večera bol spisovateľ Peter Vlčko, ktorý deťom  predstavil knihu Rozprávky pre deti a ich dobrých rodičov. Záver stretnutia s milým, kamarátskym a srdečným autorom sa ukončil autogramiádou. Keďže celý večer sa niesol v znamení kníh a rozprávok, tak aj náš druhý hosť bol človek, ktorý síce nepíše, ale má veľa dočinenia s knihou, a to s jej výrobou. Privítanie patrilo majiteľovi kníhtlačiarni z Nových Zámkov Ondrejovi Bertovi, ktorý deťom spríjemnil večer rozprávaním o zrode knihy a písma. Po vypočutí si dvoch odborníkov na knihy, spisovateľa a tlačiara sme sa aj my pokúsili zahrať na spisovateľov. Príbeh nedokončenej rozprávky o strašidlách mal veru neuveriteľné konce, ale fantázie sa medze nekladú, a tak možno niekedy v budúcnosti môžeme privítať na podobnom podujatí niektorého  z týchto detí ako nastávajúcich spisovateľov. Ale víla Knihomila nás sloganom dnešnej noci ,,Dnes s Andersenom v noci budeme do rána v rozprávkovej moci“  pozvala naozaj do tajomnej noci na námestie, kde so želaním každého z nás, ktorý sme si priviazali na balónik privítal veľmi srdečne  sám primátor mesta Nových Zámkov Gejza Pischinger. Balóniky aj s jeho želaním sme nakoniec vypustili do tajomnej rozprávkovej noci. Blížila sa už polnoc a pred nami bolo ešte niekoľko dobrodružstiev. Tajomnú cestičku úradu p. primátora nám osvecovali  ako keby Aladinova čarovná lampa  sviečočky, kde p. primátor vykonáva svoju dôležitú funkciu. Videli sme aj rokovaciu miestnosť poslancov. Pán primátor ako dobrý hostiteľ nám pripravil prekvapenia v podobe balíčkov. No, a aby sme spoznali aj prácu polície tak nám ukázal aj miestnosti, do ktorých sa len tak hocikto nedostane. A tiež sme uvideli psíkov, ktorí  sú nápomocní polícii. Unavení, ale ešte v očakávaní a ako správni piráti sme sa bez lupu nemohli vrátiť do knižnice. Rozdelili sme sa  na dve skupiny a podľa indícií hľadali poklad. Správnym kľúčom sme ho v knižnici otvorili a lup spravodlivo rozdelili. Duch knižnice nám ešte prišiel zaželať dobrú noc a sladké sníčky. Zaspávali sme unavení, ale šťastní. Ani sme sa nenazdali a bolo ráno. Víla Knihomila nás svojim úsmevom zobudila do ďaľšieho dňa. Každý z nás obdržal certifikát účastníka Noci s Andersenom a tiež preukaz Spáča knižnice.. Ďakujeme za  každoročné sponzorstvo p. Dikáczimu, ale naša vďaka patrí tiež všetkým, ktorí pomohli spestriť a obohatiť toto podujatie, alebo sa akoukoľvek formou poddieľali na danom podujatí, čím pomohli zvýšiť radosť a nadšenie u detí.

Už teraz sa tešíme na ďaľšiu andersenovskú noc – Noc s H. CH. Andersenom 2012.